تلفن: 86016648

فکس: 89770933

مزایای نصب کفپوش های لمینت‌

1395/8/3

لمینت‌ ها کفپوش ‌هایی هستند که قابلیت انتقال و جابجایی دارند . برای مثال اگر اجاره‌نشین هستید و دلتان می‌خواهد لمینت داشته باشید ، می‌توانید آنها را بخرید و نصب کنید . بعد هم هنگام اسباب‌کشی آنها را جمع کنید و با سایر اثاثیه‌ها به منزل جدید ببرید .

لمینت ‌های شیک و مدرن
لمینت ‌ها کفپوش‌ هایی هستند که نمای ظاهری آنها از طرح و نقشه‌های چوب ، کپی‌برداری شده است . در نگاه اول شاید فکر کنید که آنها الوارهای واقعی‌اند اما با کمی‌دقت به مصنوعی بودن آنها پی می‌برید . در واقع لمینت ‌ها از چند لایه چوب متراکم و به هم فشرده «اچ‌دی‌اف» ساخته شده‌اند و سطح خارجی آنها روکشی دارد که مشابه نقش و نگارهای چوب طبیعی است . این را هم بدانید که لمینت‌ ها در گروه کفپوش‌ های مدرن جای می‌گیرند و قدمتشان به نیم قرن هم نمی‌رسد . لمینت‌ ها برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ توسط یک شرکت سوئدی اختراع شدند . این کمپانی در سال ۱۹۸۴ محصولات خود را روانه بازار کرد . امروزه ‌این کفپوش‌ها توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند و در سراسر دنیا محبوبیت زیادی دارند .

مزایای قابل توجه
لاگر تصمیم دارید کف خانه را با لمینت ‌ها بپوشانید بهتر است با مزایای آنها بیشتر آشنا شوید :

 • لمینت‌ها در مقابل فاکتورها و عوامل محیطی مقاومت زیادی دارند و در برابر استفاده طولانی مدت امتحان خودشان را پس داده‌اند .
 • رنگ ، نقش و زیبایی آنها سالیان سال حفظ می‌شود .
 • اشعه ماورای بنفش خورشید هم نمی‌تواند به لمینت‌ ها آسیبی برساند یا رنگ و رویه ‌شان را از بین ببرد . بنابراین اگر اتاق شما آفتاب رو است درباره انتخاب بدون نگرانی از بابت اشعه‌های خورشید لمینت ‌ها را انتخاب کنید .
 • شکل ظاهری لمینت ‌ها شبیه چوب واقعی است
 • تعویض لمینت‌ ها به سادگی انجام می‌شود . اگر متوجه شدید یکی از آنها خراب شده می‌توانید قطعه دیگری را به راحتی جایگزین کنید .
 • لمینت‌ها کفپوش ‌هایی هستند که قابلیت انتقال و جابه‌جایی دارند .

برای مثال اگر اجاره‌نشین هستید و دلتان می‌خواهد لمینت داشته باشید ، می‌توانید آنها را بخرید و نصب کنید . بعد هم هنگام اسباب‌کشی آنها را جمع کنید و با سایر اثاثیه‌ها به منزل جدید ببرید .

 

انواع لمینت ‌ها
لمینت‌ ها از لحاظ شکل ظاهری در دو گروه اصلی جای می‌گیرند . یکی الواری و دیگری پارکتی . لمینیت ‌های الواری ، شکل‌شان مانند تنه درختی است که برش خورده باشد . یعنی همان شیارها، موج‌ ها و برجستگی‌های چوب را روی آنها می‌بینید . این نوع از لمینت‌ها نسبت به انواع پارکتی جدیدتر هستند و فضای مورد نظر شما از جمله سالن پذیرایی را شیک و زیبا جلوه می‌دهند. در لمینت‌های پارکتی هر قطعه شامل مستطیل‌های کم عرضی است که در دو، سه یا چهار ردیف کنار هم قرار گرفته‌اند و بعد از نصب طرحی شبیه پارکت ایجاد می‌کنند .

نصب ، سخت نیست
کار پیچیده‌ای نیست اما برای اولین بار بهتر است که کار را به نصاب بسپارید . یادتان باشد که هنگام محاسبه قیمت تمام شده کفپوش‌ها ، هزینه نصب جداگانه محاسب می‌شود . بنابراین قبل از خرید این نکته را هم در نظر داشته باشید و درباره قیمت نصب سوال کنید .

هنگام نصب لمینت‌ها معمولا بین قطعات حاشیه‌ای با دیوار فاصله‌ای باقی می‌ماند تا لمینت‌ها در هوای گرم برای انبساط ، فضای کافی داشته باشند اما برای اینکه ‌این فضای خالی بین لمینت و دیوار مشخص نباشد معمولا دورتا‌دور حاشیه‌ها را با قرنیز‌های چوبی می‌پوشانند . البته ممکن است خانه شما از قبل قرنیز سنگی داشته باشد که در این صورت از قرنیز‌های باریک و کوتاه‌تر و یا پروفیل دیگری به نام فیتیله استفاده می‌شود که قیمت آنها را جداگانه محاسبه می‌کنند .

ضخامت و رنگ‌بندی
مهم‌ترین نکته در مورد خرید لمینت‌ها که البته قیمت‌شان را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد ، ضخامت لمینت ‌ها است . در واقع قطر لمینت‌ها فاکتور بسیار مهمی ‌است که به کاربری فضای مورد نظر شما هم بستگی دارد . هر چقدر این کفپوش‌ها ضخامت بیشتری داشته باشند استحکام و دوامشان افزایش می‌یابد . ضخامت لمینت‌ها به‌طور معمول بین 7 تا ۱۲ میلی‌متر است . برای خانه‌هایی با تردد متوسط ضخامت هشت میلی‌متر کافی است اما برای مکان‌های پرتردد باید بیشتر پول بدهید و ضخیم‌ترین نوع را انتخاب کنید .
رنگ‌بندی این محصولات هم باید برای شما اهمیت داشته باشد . بیشتر لمینت‌ها از خانواده کرم و قهوه‌ای هستند و در این طیف رنگ‌های بسیار متنوعی دارند . اگر خانه شما کوچک است برای اینکه فضا بزرگتر به نظر برسد انواع روشن‌تر را انتخاب کنید . به هر حال بهتر است قبل از خرید رنگ سایر لوازم چوبی را هم در نظر بگیرید تا هماهنگی بیشتر ، فضای خانه را چشم‌نوازتر نشان دهد.

نگهداری از لمینت‌ها

 • لمینت‌ها مانند سرامیک و سنگ به راحتی تمیز می‌شوند
 • برای درخشندگی آنها لازم نیست که از واکس یا پولیش استفاده کنید. فقط یک تکه پارچه مرطوب نیاز دارید .
 • هرگز لوازم سنگین و اسباب اثاثیه‌های خانه را روی لمینت ‌ها نکشید چون به سرعت خراشیده می‌شوند .
 • اگر لمینت‌ها خوب نصب نشده باشند بین آنها شکاف یا فضای خالی دیده می‌شود . در این صورت آب و رطوبت به بخش داخلی آنها نفوذ کرده و عمر مفید کفپوش ‌ها کم می‌شود .
 • برای تمیز کردن لمینت‌ها از مواد شوینده خانگی استفاده نکنید . برای پاک کردن گرد و خاک جاروبرقی بهترین وسیله است . حتی استفاده از جاروهای بخار‌شوی هم توصیه نمی‌شود
 • لمینت‌های ارزان قیمت را برای نقاط پرتردد به‌کار نبرید چون خیلی زودتر از آنکه فکرش را کنید کهنه و فرسوده می‌شوند .
 • رطوبت دشمن اصلی لمینت ‌هاست . به همین دلیل استفاده از این کفپوش‌ها برای کف سرویس‌های بهداشتی توصیه نمی‌شود .

 

نام نویسنده : روح اله جوادی پویا
حروف تصویر